Charakteristika 

 

Čo je to infračervené žiarenie

Spočiatku bolo využívané infračervené žiarenie výhradne v oblasti medicíny. žiariace teplo je jednoduchá forma energie, zahrievajúce teleso priamo, bez toho žeby zahrievali vzduch, ktorý je medzi nimi. Vzduch v infra saune je zahrievaný minimálne, cez 80% infračervených paprskov prechádza priamo k nášmu telu, ktoré je tak prehrievané nielen na povrchu, ale aj do hĺbky.

 

Rozdiel medzi klasickou saunou a infrasaunou

Klasická sauna – ohrieva vzduch a vďaka vedeniu tepla v kvapalnom a plynnom prostredí dochádza ku kontaktu medzi pokožkou a ohriatym vzduchom – teda druhotné. Infrasauna – vzduch je ohrievaný minimálne, 80% tepla sála priamo do tela. Potenie pri nízkej teplote. Infračervené žiarenie preniká do ľudského tkaniva do hĺbky zhruba 4 cm a tým vzniká zahrievací efekt, pri ktorom sa teplo dostáva hlboko do svalového tkaniva a do vnútorných orgánov. Týmto hĺbkovým prehriatím je potenie minimálne dvojnásobné ako pri vysokej teplote a pritom vylúči 3 – 7 x vyššie množstvo vo vode rozpustných látok. Čo spôsobuje potenie pri 50°C. Prijímanie infračerveného žiarenia priamo do ľudského organizmu, hĺbkové prehriatie tkaniva, orgánov. Vylučovanie potu vrátane účinnej detoxikácie. .

 

O saunovaní

 

Pre koho je sauna vhodná: sauna je vhodná pre všetky vekové kategórie, športovcov, ale aj pre ľudí s vysokým či nízkym krvným tlakom. Samozrejme je nutné sa u nemocných ľudí poradiť s lekárom.

 

Postup pri saunovaní: potiaci efekt – do sauny vchádzame pri vnútornej teplote okolo 30 °C v ľahkom oblečení ( bavlnené tričko ) a so sebou si vezmeme 3 ks uterákov ( jeden na sedenie, druhý pod nohy a tretí slúži na utieranie potu ). Z infrasauny po celú dobu potiacej kúry nevychádzame. Po ukončení saunovania si dáme vlažnú ( nikdy nie studenú ) sprchu .Liečebný efekt – vchádzame do infrasauny pri teplote cez 20 °C v oblečení a prehrievame organizmus od 5 – 15 minút. V okamihu, keď sa začínate potiť, infrasaunu opustite.

 

Pocity po saunovaní: potiaci účinok je maximálny, v priebehu saunovania sa dá sledovať zvýšený prietok krvi ( nabehnuté žily ) a taktiež vďaka súkromiu v infrasaune dochádza k relaxácii, odpočinku.

 

Ako často sa saunovať: potiaca kúra pri teplote do 50°C –2x týždenne – doba 40 minút. Liečebná kúra pri teplote do 50°C –5 –7x týždenne – doba 5 – 15 minút

 

 

 

Umiestnenie sauny Pdoporučuje sa umiestniť saunu vo vnútorných priestoroch min. temperovaných, od 15°C. Do vonkajších nevykurovaných priestorov nie je vhodné umiestnenie – zaniká efekt saunovania.

 

Udržiavanie sauny Je potrebné aby sauna bola umiestnená v temperovanom prostredí. Pri používaní sauny v domácom prostredí je potrebné 1 x behom dvoch týždňov až mesiaca si nechať pustenú na jeden cyklus. Pri používaní sauny vo verejných zariadeniach saunu nechávame pustenú jeden cyklus. Raz za mesiac vlhkou handričUdržiavanie saunykou s prísadou dezinfekčného prípravku pretrieme vnútro sauny.